לשכת חוקרים פרטיים בישראל, טלפון לפניות - 08-6656380   צור קשר

מחפש חוקר פרטי ?

חוקרים פרטיים: המשטרה לא נותנת לנו לעבוד ..מאת: יניב קובוביץ, "הארץ".

עודכן ב- 14:56 19/02/2010

חוקרים פרטיים: המשטרה לא נותנת לנו לעבוד

בתקופה האחרונה חוקרים פרטיים רבים נעצרים ונחקרים על ידי המשטרה בגלל עבודתם. לטענתם, מדובר במלחמת אגו בין המשטרה לבין משרדי החקירות הפרטיים, שתביא לפגיעה קשה באזרחים

מאת יניב קובוביץ


ב-23 במארס 1972 התכנסה בכנסת ישראל ועדת חוקה חוק ומשפט, כשעל הפרק אישורו של חוק החוקרים הפרטיים. הצורך באישור החוק נבע מהעובדה שחברות הביטוח רצו גוף נוסף, מלבד המשטרה, שיהיה זמין לחקור בשבילן גורמים שמנסים לרמות את החברות. לבקשת חברות הביטוח הצטרפו גם עורכי דין רבים, הם טענו שהמצב הקיים, לפיו יש רק גוף אחד בישראל שחוקר, מהווה בעיה לחשודים שאותם הם מייצגים. לטענת עורכי הדין באותם הימים, לחשוד לא היתה שום אפשרות לאסוף ראיות שעל פי תפישתו יכלו אולי להביא לזיכויו בבית המשפט. החוק עבר ומאז מאפשר לחוקרים במדינת ישראל לספק שירותים לכל לקוח שחפץ בכך.

בשנת 1981 חוקק חוק חשוב לא פחות, החוק להגנת הפרטיות. סעיף 19ב' לאותו החוק מגדיר בדיוק מיהם הגורמים שיכולים להימנע מיישום החוק במידת הצורך: המוסד, השב"כ, המשטרה וגופי מודיעין נוספים שכפופים לגורמי המדינה. החוקרים הפרטיים שמקבלים את רישיון העבודה שלהם ממשרד המשפטים לאחר מבחנים ובדיקות מעמיקות נשארו מחוץ לתחום. בפועל החוק מסרס את אחד הכלים החשובים ביותר של החוקר הפרטי: המעקב.

במשך שנים התקיים החוק להגנת הפרטיות על הנייר, אבל במשטרה לא יכלו להתעלם מהעזרה שהעניקו להם משרדי החקירות הפרטיים. לאחרונה טוענים חוקרים פרטיים רבים שחל מפנה דרמטי בתפישה של המשטרה.

השינוי החל במעצרים של חוקרים פרטיים מ"מודיעין אזרחי" בפרשת הסוס הטרויאני והמשיך בחקירתם של אנשי משרד החקירות ויצמן יער בטענה להטרדת העדה ה' במשפטו של חיים רמון. בנוסף, התבצע גם מעצר של שני חוקרים פרטיים שעקבו אחרי מנכ"ל מגן דוד אדום, אלי בין, במקום ציבורי ולאור היום. דוגמה נוספת לשינוי הגישה כלפי החוקרים, היא דיון בבית המשפט המתנהל כעת בעניין שני חוקרים נוספים שהקליטו עדה של המשטרה כשהיא חוזרת בה מהתלונות נגד אביה שמואשם בהטרדה מינית שלה.

עו"ד קובי סודרי, שמייצג את שני החוקרים בפרשה האחרונה, טוען ששינוי המגמה במשטרה בתפישתם את עבודת החוקרים מביאה למצב שבו משרדים רבים ענו בשלילה לעבודות שהציע להם בתקופה האחרונה וזאת מחשש שייעצרו או שייחקרו. "יש כאן מאבק עקרוני על זכויות היסוד לאסוף מידע וראיות משפטיות. המשטרה והפרקליטות משתמשות בכוחותיהן, באופן פסול, כדי להלאים את הזכויות האלה, וכדי לשלוט על השימוש בחוקרים פרטיים: כל עוד החוקרים הפרטיים מאתרים ראיות מפלילות - הם מבורכים, אבל ברגע שהם פועלים לאתר ראיות מזכות - הם נאשמים. המצב הזה מרתיע ומגביל חוקרים פרטיים רבים וצריך לקוות שבית המשפט ישים לזה קץ", טוען סודרי.

לאחר המקרה בו נעצרו חוקרים פרטיים שעקבו אחרי מנכ"ל מד"א אלי בין, התכנסו חברי לשכת החוקרים הפרטיים כדי לדון בצעדים האפשריים לפעולה מול הרשויות. פרשת בין מלמדת לטענתם שגורם שמקושר למשטרה יכול לטרפד כל חקירה של חוקר פרטי, גם אם הצד השני תלוי במידע שיאסוף בעבורו החוקר הפרטי. לדברי ממלא מקום יו"ר לשכת החוקרים הפרטיים פיני שכטר, "באותו מעצר יש תחושה שמישהו במשטרה או בפרקליטות לא פירש נכון את החוק. המעקב אחרי בין היה חוקי לגמרי. לא היתה הטרדת עד", אמר והוסיף כי "נכון יהיה לומר שבמשטרת ישראל ישנם גם אנשים בינוניים שלא יודעים את החוק".

לדבריי צלי פלג, חבר בוועדה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים, "הבעיה הכי משמעותית היא ביישום החוק של הגנת הפרטיות והטרדת עד. על פי תפישת המשטרה כל מעקב הוא גם הטרדה ופגיעה בפרטיות והיו חוקרים פרטיים שנעצרו בעניין הזה. גם אם אדם הוא לפני, תוך כדי ואחרי משפט, הוא עדיין נחשב לעד. כל פנייה אליו נחשבת להטרדה, וזה הסעיף שבו משתמשת המשטרה".

אשר ויצמן, מבעלי משרד החקירות ויצמן יער, שנותן את שירותיו גם לגופים גדולים במדינת ישראל כמו המשטרה והפרקליטות, נמצא בימים אלו, בעקבות פרשת רמון, בצומת דרכים. "רק שינוי גישה של המשטרה כלפי החוקרים הפרטיים, שהם לא מתחרים שלהם אלא קולגות, יביא למצב שבו ניתן יהיה לעבוד בצורה טובה ויעילה". אומר ויצמן.

ראש ימ"ר תל אביב לשעבר חיים שוגון, עובד מאז פרישתו כחוקר פרטי במשרד חקירות שבבעלותו. גם שוגון מרגיש שיש היום הרבה משחקים של אגו. "המשטרה לא פתוחה היום לקבל כלום. יש לצערי מקומות במשטרה שנוהגים בטיפשות ואני במקומם לא הייתי מזלזל בשום חומר חקירה שמגיע לשולחן שלהם, גם לא בחומר חקירה של חוקר פרטי".

היריבות ההולכת וגוברת בין הצדדים משבשת לעתים את עבודת החוקרים. מלבד מעצרים של אותם חוקרים בהם חושדת המשטרה שעברו את הקווים, לטענת החוקרים ישנן התנכלויות גם בעבודת היום יום. "לפני שבועיים חוקר שלנו בירושלים ביצע מעקב אחרי מתחזה שמבצע מעילות במיליוני שקלים", מספר יניר לוין, ממשרד יניר לוין ייעוץ ומודיעין. "במהלך המעקב עצרו אותו שוטרים לבדיקת רישיון רכב ועיכבו אותו 20 דקות. בסופו של דבר איבדנו את אותו אובייקט ועבודה של תקופה ארוכה מאוד פשוט הלכה לאיבוד".

כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

 

קישור לכתבה המקורית באתר עיתון "הארץ"

 http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=1150994

לכל החדשות