לשכת חוקרים פרטיים בישראל, טלפון לפניות - 08-6656380   צור קשר

מחפש חוקר פרטי ?

רוצה להיות חוקר פרטי ? !

רוצה להיות חוקר פרטי ? !

האם כדי להיות חוקר פרטי אני צריך להירשם לקורס כלשהו ?

התשובה כיום הינה חד משמעית לא.

הציבור המתעניין במקצוע החקירות הפרטיות משוכנע כי מדובר במקצוע בו קיימת חובת לימודים ספציפית או חובת לימודים כלליים כלשהם הנושקים למקצוע החקירות הפרטיות ואולי טוב שכך.

חוק חוקרים פרטיים מונה את הדרישות המצטברות ע"מ לשאת רישיון כחוקר פרטי. נכון להיום, אין בחוק זה דרישה כלשהי ללימודים ואו לקורסים כלשהם, כשם שאין בחוק זה התאמה כלשהי לעולם החקירות הפרטיות המודרני והמתקדם היום.
אם המחוקק לא השכיל להחיל חובת לימודים על מקצוע החקירות הפרטיות הרי שהשוק החופשי עשה זאת טוב יותר, א"כ ניתן לומר שלא מדובר בהצלחה מרשימה.

מדובר באחד המקצועות החשובים והיוקרתיים בשוק העבודה, בסדר עדיפות חוקית וציבורית שבו הייתה חייבת להיכלל בתנאי הכניסה אליו, חובת לימודים ככל מקצוע חופשי הקיים בשוק העבודה.

אין ספק, כי לאור ההתפתחויות החברתיות והמשפטיות מדובר במקצוע שהמחוקק נדרש להחיל בו חובת לימודים בהיקף כזה או אחר, בנושאים שהם חובה על כל אדם הנכנס למקצוע זה, באופן שוויוני ומלא, ללא הבחנה בעברו המפואר או בתפקידיו הקודמים.

האם כדי להיות חוקר פרטי אני צריך היום להירשם לקורס כלשהו ? זו שאלה אשר בדרך כלל נשאלת ע"י מי שאין להם רקע קודם כלשהו בתחום החקירות הפרטיות ובכלל.

התשובה כיום הינה חד משמעית - לא! אין צורך ואין כל חובה להירשם לקורס חוקרים פרטיים במכללה זו או אחרת.
כדי להיכנס לעולם החקירות הפרטיות ויש להדגיש: האזרחיות, יש צורך בהתאמנות והכשרה במשרד המיועד לחקירות פרטיות, תחת פיקוח של מאמן מורשה, במשך 3 שנים מלאות. במהלכן, לאחר כשנה וחצי של התאמנות ניתן לגשת לבחינה הנערכת ע"י משרד המשפטים ורק לאחר סיום 3 שנות התאמנות, ניתן לקבל רישיון לעבודה כחוקר פרטי. רישיון זה יש להדגיש, אינו אישור לפתוח משרד ו/או לתת שירות ללקוח סופי, זאת יכול לעשות רק חוקר פרטי שהינו בעל רישיון לניהול משרד חקירות פרטיות.

התאמנות כדין נעשית בהיקף של כ 120 שעות חודשיות לפחות, כך שלרוב מדובר ביום עבודה מלא ולא ניתן לשלב עבודה אחרת או נוספת, אלא באישורים מתאימים ממשרד המשפטים.

ככלל, קיימים כללים נוספים החלים על התאמנות במשרד חקירות ואין זה המקום להיכנס אליהם.

בשולי הדברים אציין כי אדם המחזיק ברשותו רישיון כחוקר פרטי כדין, פתוחה בפניו האפשרות לעסוק במקצוע החקירות הפרטיות אך ורק תחת פיקוח של חוקר שהינו בעל רישיון לניהול משרד חקירות כדין.

המשמעות הינה כי חוקר פרטי אינו רשאי לעסוק במקצועו תוך מתן שירות ללקוח סופי אלא באמצעות משרד חקירות או כאשר הינו בעל רישיון לניהול משרד חקירות פרטיות,
(ראה סעיף 3 לחוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה- התשל"ב 1972).  

עם זאת ראוי לציין עובדות חשובות, לחלק גדול מהפונים למכללות פרטיות אין כוונה לעסוק במקצוע החקירות הפרטיות. חלקם מגיעים לקורסים אלו בשל העניין הרב שמקצוע זה מספק, חלקם בשל השילוב של קורס קציני בטחון. מיעוט מבין התלמידים מגיעים כנחושים להיכנס למקצוע זה, אולם במשך הקורס נעלמת לחלקם גם נחישות זו.

ככל הידוע, המכללות הפרטיות אינן מבטיחות למועמדים, כי בתום הקורס "יהפכו" לחוקרים פרטיים ויוכלו לעסוק מיד במקצוע החקירות הפרטיות. ההיפך, המכללות מחתימות את המועמדים על מסמך לפיו, הינם מודעים לעובדה כי מדובר בקורס פרטי וכי אינו מקנה להם רישיון לעסוק במקצוע החקירות הפרטיות.

ראוי להדגיש כי התעודה אותה מקבלים מסיימי קורס חוקרים פרטיים הינה תעודה פרטית המופקת על ידי המכללה הפרטית, כמוה יש בכל תחום אחר. התעודה אינה מוכרת לצורך עבודה כחוקר פרטי ואינה מהווה רישיון חוקי לעבודה. התעודה מעידה על השתתפות בקורס פרטי ואין היא מעידה על כך כי התלמיד רשאי לעסוק במקצוע, אין היא מעידה על כך כי הינו בעל ידע מקצועי בתחום החקירות הפרטיות.

לשאלה האם בעל משרד לחקירות פרטיות יעדיף לאמן אדם שסיים קורס כזה או דווקא יעדיף אדם שלא עבר קורס כזה, הינה שאלה של טעם וצרכים מקצועיים של בעל המשרד.
ישנם בעלי משרדים שיעדיפו לקבל למשרדם ולאמן דווקא בוגרי קורסים אלו, לו רק בשל הידע הנרכש בנושאי חקיקה רלוונטיים כמו: חוק חוקרים פרטיים, חוק הגנת הפרטיות, חוק לשון הרע, חוק האזנות סתר ועוד.

לסיכום, קורס חוקרים פרטיים מרתק ומעניין ככל שיהיה, אינו חובה לקבלת רישיון "חוקר פרטי", אין בו כדי להעניק למועמד רישיון לעסוק בחקירות פרטיות ואין בו כדי ליצור עדיפות על פני מועמד אחר שהחל להתאמן במשרד לחקירות פרטיות. ההיפך הוא הנכון, דווקא המתאמן נכנס להכשרה ייעודית במשרד לחקירות פרטיות, המהווה את הבסיס המקצועי הראוי והטוב ביותר להכשרה מקצועית ראויה למתאמן כדי להפוך לחוקר פרטי הפועל על פי דין.

                                                              עו"ד דני פרץ
                                                                   יו"ר לשכת חוקרים פרטיים בישראל

לכל החדשות