לשכת חוקרים פרטיים בישראל, טלפון לפניות - 08-6656380   צור קשר

מחפש חוקר פרטי ?

הדרכה

רוצה להיות חוקר פרטי ? !

האם כדי להיות חוקר פרטי אני צריך להירשם לקורס כלשהו ?התשובה כיום הינה חד משמעית לא .
הציבור המתעניין במקצוע החקירות הפרטיות משוכנע כי מדובר במקצוע בו קיימת חובת לימודים ספציפית או חובת לימודים כלליים כלשהם הנושקים למקצוע החקירות הפרטיות ואולי טוב שכך .

חוק חוקרים פרטיים מונה את הדרישות המצטברות ע"מ לשאת רישיון כחוקר פרטי. נכון להיום, אין בחוק זה דרישה כלשהי ללימודים ואו לקורסים כלשהם, כשם שאין בחוק זה התאמה כלל לעולם החקירות הפרטיות המודרני והמתקדם היום .
אם המחוקק לא השכיל להחיל חובת לימודים על מקצוע החקירות הפרטיות הרי שהשוק החופשי עשה זאת טוב יותר, א"כ ניתן לומר כי אין מדובר בהצלחה מרשימה .

מדובר באחד המקצועות החשובים והיוקרתיים בשוק העבודה, בסדר עדיפות חוקית וציבורית שבו הייתה חייבת להיכלל חובת לימודים ככל מקצוע הקיים כיום בשוק העבודה .

אין ספק, כי לאור ההתפתחויות החברתיות והמשפטיות מדובר במקצוע שהמחוקק נדרש להחיל בו חובת לימודים בהיקף כזה או אחר, בנושאים שהם חובה על כל אדם הנכנס למקצוע זה, באופן שוויוני מלא, ללא הבחנה בעברו המפואר או בתפקידיו הקודמים .האם כדי להיות חוקר פרטי אני צריך היום להירשם לקורס כלשהו ? זו שאלה אשר בדרך כלל נשאלת ע"י מי שאין להם רקע קודם בתחום החקירות כלל .

התשובה כיום הינה חד משמעית לא ! - אין צורך ואין כל חובה להירשם לקורס חוקרים פרטיים במכללה זו או אחרת.
כדי להיכנס לעולם החקירות יש צורך בהתאמנות במשרד חקירות, תחת פיקוח של מאמן מורשה, במשך 3 שנים מלאות . במהלכן, לאחר שנה וחצי של התאמנות ניתן לגשת לבחינה הנערכת ע"י משרד המשפטים ורק לאחר 3 שנות התאמנות ניתן לקבל רישיון לעבודה כחוקר פרטי .
התאמנות כדין נעשית בהיקף של כ 140 שעות חודשיות לפחות, כך שלרוב מדובר ביום עבודה מלא ולא ניתן לשלב עבודה אחרת או נוספת אלא באישורים מתאימים ממשרד המשפטים .
ככלל, קיימים כללים נוספים החלים על התאמנות במשרד חקירות ואין זה המקום להיכנס אליהם .

עם זאת ראוי לציין עובדות חשובות, לחלק גדול מהפונים למכללות פרטיות אין כוונה לעסוק במקצוע החקירות הפרטיות . חלקם מגיעים לקורסים אלו בשל העניין הרב שמקצוע זה מספק, חלקם בשל השילוב של קורס קציני בטחון . מיעוט מבין התלמידים מגיעים כנחושים להיכנס למקצוע זה, אולם במשך הקורס נעלמת לחלקם גם נחישות זו .

ככל הידוע, המכללות הפרטיות אינן מבטיחות למועמדים, כי בתום הקורס "יהפכו" לחוקרים פרטיים ויוכלו לעסוק מיד במקצוע החקירות הפרטיות . ההיפך, המכללות מחתימות את המועמדים על מסמך לפיו הינם מודעים לעובדה כי מדובר בקורס פרטי וכי אינו מקנה להם רישיון לעסוק במקצוע החקירות הפרטיות .

ראוי להדגיש כי התעודה אותה מקבלים מסיימי קורס חוקרים פרטיים הינה תעודה פרטית המופקת על ידי המכללה הפרטית, כמוה יש בכל תחום אחר . אינה מוכרת לצורך עבודה כחוקר פרטי . היא לכל היותר מעידה על השתתפות בקורס פרטי ואין היא מעידה על כך כי התלמיד רשאי לעסוק במקצוע, אין היא מעידה על כך כי הינו בעל ידע מקצועי בתחום החקירות הפרטיות .

לשאלה באם בעל משרד יעדיף לאמן אדם שסיים קורס כזה או דווקא להעדיף אדם שלא עבר קורס כזה, הינה שאלה של טעם וצרכים מקצועיים של בעל המשרד .

ישנם בעלי משרדים שיעדיפו לקבל למשרדם ולאמן דווקא בוגרי קורסים אלו, לו רק בשל הידע הנרכש בנושאי חקיקה רלוונטיים כמו: חוק חוקרים פרטיים, חוק הגנת הפרטיות, חוק לשון הרע, חוק האזנות סתר ועוד . לסיכום, קורס חוקרים פרטיים ככל שיהיה מעניין ומרתק, אין בו כדי להעניק למועמד רישיון לעסוק בחקירות פרטיות .

                                                                                      עו"ד דני פרץ
                                                                           יו"ר לשכת חוקרים פרטיים בישראל

לכל החדשות